Úhlopříčka obrazovky, rozlišení, design a v neposlední řadě také cena patří obvykle mezi rozhodující kritéria při výběru monitoru. Ve tvůrčích odvětvích ovšem hrají roli také mnohé další vlastnosti.
Každý jistě zažil situaci, kdy obrazová data vypadala na monitoru zcela jinak než na displeji notebooku nebo na kolegově počítači. Časté jsou i případy, kdy se výtisk výrazně odchyluje od podoby na obrazovce, přestože byla použita simulace tisku v režimu obrazovkových korektur se správným profilem ICC. Potíž je, že uživatel těžko zjistí, který krok celého procesu je chybný. Má to na svědomí samotný monitor nebo jeho nastavení? Tkví chyba v nastavení barev v operačním systému nebo v grafickém editoru? Nebo je příčinou problémů tiskárna? Co když je těch důvodů více?
Obecně platná odpověď sice neexistuje, ale zkušenosti ukazují, že hlavní příčinou problémů bývá často displej. V každém případě platí, že bez profesionálního zkalibrovaného monitoru schopného reprodukovat nezkreslená obrazová data nelze spolehlivě pracovat s barvami. Kvalita výsledku je pak spíše otázkou náhody. Z toho důvodu představuje monitor vždy základní předpoklad přesné editace barev. V čem ale spočívají příhodné vlastnosti grafických monitorů?