REFERENCE COLOREDGE

Chvíle, které stojí za to

Lilli_Nass_01.jpeg

Ve věku 54 let onemocněl otec fotografky Lilli Nass Alzheimerovou chorobou. Berlíňanka se rozhodla otcovu nemoc fotograficky zachytit. S výslednou sérií "cursare" se zúčastnila soutěže BFF New Young Talent Award a získala první místo. Jako hlavní cenu soutěže si Lilli odnesla monitor ColorEdge CG2700X. Zde nám přibližuje vznik série a svou fotografickou práci.

Začátek

"Cursare" je latinský výraz pro "běhání", což je typické chování pacientů s demencí, kteří mají často silné nutkání se pohybovat. Často se vyskytuje společně s "omakáváním" oblečení a drobných předmětů. Činnost, která se vnějším pozorovatelům zdá nesmyslná, ale nemocnému otevírá novou úroveň vnímání a případně mu poskytuje oporu. To vysvětluje, proč Lilli Nass tak pojmenovala své dílo o onemocnění svého otce. Když mu byla diagnóza stanovena, bylo mu pouhých 54 let, Lilli 19. 

Jádrem foto série byly tři analogové snímky pořízené středoformátovým fotoaparátem Zenza Bronica 6 x 6. Tyto tři snímky ležely 18 měsíců v šuplíku, dokud se Lilli nerozhodla přihlásit se se sérií do soutěže BFF New Young Talent Award. Předtím vedla intenzivní diskusi se svou matkou o tom, zda a jak z otcovy nemoci udělat veřejné téma. V té době již její otec nebyl schopen toto rozhodnutí učinit sám.

Lilli_Nass_Portraet_Bildschirm.jpeg

Postup do finále

Fotografka dosáhla důležitého etapového vítězství: Spolu s dalšími jedenácti finalisty byla pozvána na workshop do Hamburku. Tam společně se svým osobním mentorem Maximilianem Königem a dalšími mentory a finalisty pracovala dále na svém projektu. Pak přišel čas na realizační fázi. "To nebylo tak jednoduché, protože moji rodiče byli zrovna v tuto dobu na rehabilitaci, což znamenalo, že jsem mohla na dalších fotografiích začít pracovat až později," uvádí Lilli.

Analogový středoformát

Lilli Nass fotografovala sérii analogově na střední formát na film Kodak Portra 400. "Chtěla jsem pracovat analogově, abych se donutila k opatrnosti. Na jedné straně proto, abych zachytila opravdu jen ty okamžiky, které za to stojí. Na druhé straně jsem chtěla v tak intimní sérii vzdát náležitou úctu svému otci," vysvětluje svou volbu fotoaparátu. Ve středním formátu jsou snímky čtvercové. Nass to považuje za výhodu.

Během prvního workshopu a realizační fáze se znovu a znovu objevovala otázka, jak nejlépe k tématu demence přistupovat po fotografické stránce. Objevily se dva pohledy: Na jedné straně se ukázalo, že ústředním motivem fotografií jsou předměty, kterým otec věnuje zvýšenou pozornost a na kterých se projevuje typické "omakávání". Na druhé straně se objevila četná zátiší reálných situací, například otcova nočního stolku, a také některé portrétní záběry. Najít zde rovnováhu a společnou nit bylo hlavním úkolem na dalším březnovém workshopu v Zingstu. Úkolem zde bylo dokončit foto sérii pro závěrečné předložení k hodnocení porotě.

Vítězství

A dílo dokončila úspěšně. Její práce získala první cenu. Série fotografií se skládá z mnoha detailních záběrů, situací a postřehů, které divákovi umožňují vcítit se do světa člověka trpícího demencí. Fotografka ukazuje zdánlivě náhodné předměty, jako je malý černý kukuřičný klas nebo škraboška a tužka, které její otec rád nosí v kapse kalhot a dokola se jich dotýká. Ukazuje především úzce oříznuté záběry otcovy ruky nebo obličeje.

Jiné snímky ukazují spíše zátiší z obytného prostoru jejího otce, například noční stolek s portrétem matky a rodinnou fotografií nebo portrét otce fotografovaný zezadu s pohledem do dálky. "Mým cílem bylo zachytit otcovu vnitřní perspektivu a položit si otázku, jak vnímá svůj svět," popisuje svůj přístup. Tomuto tvrzení se jí podařilo plně dostát, a to nejen podle názoru poroty. Lilli svými snímky nabízí divákovi četná východiska pro představu světa člověka trpícího demencí. Svět, který se často zdá, že se sestává ze zmatku, ztracenosti, osamělosti a rituálů. Svět, ve kterém je, pokud vůbec, stále přítomná dávná minulost.

"Můj otec nás už dlouho nepoznává," vysvětluje Lilli. "Ale ví, že jsme si blízcí, a chová se k nám jinak než k cizím lidem." Práce na sérii fotografií pomáhá Lilli vyrovnat se s otcovou nemocí. Jeho nemoc mezitím postoupila natolik, že žije v domově s pečovatelskou službou.

ColorEdge CG2700X

Lilli Nass za první místo v soutěži obdržela profesionální 4K monitor EIZO ColorEdge CG2700X. "Společnost EIZO poskytla škole také dva monitory pro naši závěrečnou výstavu, ale je opravdu skvělé mít doma ještě vlastní monitor ColorEdge," hlásí viditelně nadšená Lilli a dále vysvětluje: "Teprve když máte monitor EIZO, zjistíte, co vám všechno doposud chybělo." Kvituje především naprosto přesné zobrazením souboru. Lilli tak může optimálně připravit snímky pro tisk a spolehnout se, že z tiskárny vyjdou naprosto stejné. "Od té doby používám mnohem méně papíru. Integrovaný senzor pro automatickou rekalibraci navíc zajišťuje, že je monitor vždy dokonale zkalibrovaný," říká spokojeně Lilli.

Lilli_Nass_CG2700X.jpeg

Budoucnost

Získání ceny však pro Lilli Nass neznamená konec práce na této série. Nadále na ní pracuje a neustále jí dále rozvíjí.

Zatímco na začátku byly v popředí spíše záběry detailů, nyní zaujímají větší prostor zátiší a portréty. Fotografka plánuje předložit "cursare" jako závěrečný projekt svého studia na Ost-kreuzschule für Fotografie a později sérii vydat knižně. Svou profesní budoucnost vidí v oblasti portrétní fotografie a fotografií pro časopisy.

Lilli_Nass_magazinfoto.jpeg

Lilli Nass

Během dobrovolného společenského roku v berlínské Volksbühne měla mnoho příležitostí k fotografickému rozvoji. Letos dokončuje studium na Ostkreuzschule für Fotografie v Berlíně.

Více informací o Lilli Nass