V závislosti na konkrétní tiskárně, tiskovém procesu, zvoleném tiskovém médiu a použitém inkoustu se hotový výtisk může značně odchýlit od obrazu na monitoru. Pro simulaci tohoto jevu se v grafickém editoru používá režim obrazovkové korektury.
Správa barev
Obrazovkové korektury
Nezkreslený pohled na obrazová data
Teď jsme se konečně dostali do bodu, kdy získáváme naprosto věrný pohled na obrazová data.
Zná to každý: když snímek vytiskneme inkoustovou tiskárnou na běžný papír, výtisk vypadá zcela jinak, než když použijeme fotografický papír. A když zvolíme kancelářskou laserovou tiskárnu, bude výtisk vypadat ještě úplně jinak. Náležitě kvalitních snímků dosáhneme jen u uměleckých fotografických tiskáren. Ale i u takové tiskárny bude výtisk na matném hadrovinovém papíru vypadat zcela jinak než na lesklém polyetylenovém papíru s optickým projasněním. Data přitom budou v obou případech shodná.
Běžnou kancelářskou tiskárnu se čtyřmi barevnými náplněmi bohužel nemůžeme softwarově ani kalibracemi přimět, aby se chovala jako umělecká tiskárna s deseti inkousty. Stejně tak nedosáhneme zářivě bílé barvy na nažloutlém tiskovém médiu. Tiskárna totiž umí barvy na papír pouze přidávat, nikoliv je z něj odebírat. A když na velmi matném médiu uvidíme místo stoprocentní černi jen tmavě šedý odstín, ani zde nám softwarové úpravy nepomohou.
Profily pro simulaci tisku
Jediné, co můžeme dělat, je zjistit vlastnosti každé kombinace stroje, tiskového média, tiskového procesu a inkoustu a na základě toho sestavit profil. Tento profil umožní ve vhodném grafickému editoru simulovat následný tisk, čímž získáme možnost přizpůsobit obrazová data omezeným možnostem tiskového procesu a dosáhnout tak nejlepšího možného výsledku. Sestavování patřičného profilu vysvětlujeme zde:
Správné používání profilů ICC
Sestavování profilu ICC pro obrazovkové korektury není zrovna banální záležitostí. Navíc je k tomu zapotřebí zvláštní senzor. Avšak pro mnoho tiskáren se tyto profily nabízejí ke stažení. Na webových stránkách výrobce tiskárny můžeme najít profily pro jeho originální tiskové papíry. Používáme-li jiné papíry, nalezneme profily na webových stránkách výrobce těchto papírů. Obrazovkových korektur se nemusíme vzdát dokonce ani když tisk objednáváme jinde. Mnoho provozoven totiž poskytuje příslušné profily ICC pro obrazovkové korektury ke stažení. Jejich použití v programech Adobe Photoshop a Lightroom vysvětlujeme na příkladu tiskárny WhiteWall v tomto filmu: