Od konce roku 2016 má lucemburská kardiologická klinika INCCI jeden z nejmodernějších hybridních operačních sálů na světě. Díky instalaci rentgenového zařízení přímo na operačním sále umožňuje provádět minimálně invazivní operace, jako je například implantace srdečních chlopní. To vyžaduje dobrou rentgenovou vizualizaci, a tedy vysokou kvalitu snímků. Aby byla společnost INCCI při těchto životně důležitých zákrocích na technologické špičce, vsadila na kompletní řešení od společnosti EIZO a instalovala chirurgický panel SP2-24-49 spolu s vlastním řídicím softwarem CuratOR™ Caliop. To zjednodušuje rychlé načítání široké škály obrazových materiálů a manipulaci s údaji o pacientovi během operace. Podporuje také efektivní správu snímků, videokonference a komunikaci s rentgenovými roboty a systémem PACS/RIS používaným na místě pro zobrazování pacientů prostřednictvím pracovního seznamu DICOM. SP2-24-49 představuje hygienické a bezpečné řešení pro vysoce komplexní operace v INCCI.
Reference CuratOR
Lucemburská kardiologická klinika INCCI
Lékařský displej umožňuje minimálně invazivní práci na hybridním operačním sále. Kardiochirurgická klinika INCCI spoléhá na efektivní a uživatelsky přívětivý operační panel s intuitivním softwarem.
"Specializujeme se na léčbu vad srdečních chlopní a cévních onemocnění v blízkosti srdce, revaskularizaci koronárních tepen a srdeční resynchronizační terapii pomocí aktivních přístrojových systémů," vysvětluje Alexander Schmidt, technik hybridního operačního sálu v INCCI. "V posledních letech došlo v těchto oblastech k vývoji od konvenčních chirurgických postupů k minimálně invazivním metodám nebo intervenčním terapiím. To bylo do značné míry umožněno možnostmi, které nabízí moderní lékařské zobrazování na hybridních operačních sálech."
Alexander Schmidt
Technik hybridních operačních systémů v INCCI
Hybridní operační sál je z hygienického hlediska méně problematický a díky integrovaným rentgenovým systémům lze všem komplikacím mnohem snáze předejít.
Systém SP2-24-49 podporuje veškerou práci na novém hybridním operačním sále a v řídicí místnosti, kde jsou 4MP 30" monitory od společnosti EIZO ovládány pomocí systému Large Monitor Manager. Komunikace mezi řídicí místností a operačním sálem je vždy zajištěna díky interkomu s mikrofonem a systému EIZO. Chirurgický panel na hybridním operačním sále je rovněž součástí produktové řady CuratOR™ a skládá se ze dvou různých displejů: 24" obrazovky jako pracovní stanice pro technika hybridního operačního sálu nebo sestru na operačním sále, na které lze vytvářet chirurgickou dokumentaci nebo přistupovat k dalším síťovým systémům, a 49" obrazovky jako pozorovací stanice, ke které lze připojit i rentgenový systém. Na žádost INCCI bylo upuštěno od touchpadu a běžné klávesnice ve prospěch bezdrátové klávesnice, která umožňuje flexibilnější způsob práce.
Rychlá změna zdrojů obrazu a ideální hloubka rozhraní
V INCCI se přístroj SP2-24-49 používá především pro endoskopické zákroky a osvědčil se díky rychlému přepínání různých zdrojů obrazu. S nainstalovaným softwarem CuratOR™ Caliop od společnosti EIZO je obsluha zcela jednoduchá. "Pokud například lékař něco nevidí dostatečně dobře, a proto potřebuje echokardiografický snímek, stačí kliknout myší a vidí ho na monitoru," vysvětluje Schmidt. "Do té doby bylo nutné se vždy otáčet kolem stolu a hledat příslušný přístroj, aby se mohl podívat na monitor. S chirurgickým panelem od společnosti EIZO lze vše shromáždit na jednom displeji a bez námahy spravovat."
Další výhodou monitoru SP2-24-49 je hloubka rozhraní, která umožňuje dokonalé propojení se všemi vestavěnými systémy na hybridním operačním sále. Například je zde angiografický systém s robotickými rameny a dvě velké 60″ obrazovky od společnosti EIZO, které byly integrovány přímo do systému. Zde bylo obzvláště důležité dodržet radiační ochranu. Bylo však třeba brát v úvahu i příchozí signály z napájecích jednotek jiného poskytovatele. Společnost EIZO spolehlivě zpracovává všechna data a zajišťuje tak komunikaci mezi obrazovkami a zařízeními v rámci hybridního operačního sálu.
Intuitivní ovládání pomocí softwaru Caliop od společnosti EIZO
Ovládací software CuratOR™ Caliop nainstalovaný s přístrojem SP2-24-49 v sobě integruje řadu aplikačních možností: například směrování videa, správu pacientů, prohlížení a ukládání dat. "Uživatelské rozhraní má modulární strukturu, a proto se uživatelům snadno ovládá," uvádí Paul Fiedler, projektový manažer společnosti EIZO. "Jednotlivé moduly jsou navrženy pro obvyklé procesy na operačním sále: Po zadání jména se na displeji ihned objeví soubor pacienta, poté lze nastavit a zaznamenat video rotaci. Tyto údaje lze přiřadit přímo k pacientovi a uložit do nemocničního systému."
Na jiném sále v INCCI se stále používá software od jiného dodavatele, ale náklady na údržbu jsou v porovnání s ním vyšší, doba odezvy delší a manipulace složitější. "Tam se například musí nejprve vyhledat a zadat číslo pacienta," říká Schmidt. "U rozhraní Caliop byla naopak věnována pozornost zejména uživatelsky přívětivé navigaci v menu. Ikony jsou jasně definované a k jejich používání není třeba se s nimi ani seznamovat. Ovládání je hračka. U našeho starého softwaru jsme museli nejprve provést složitá nastavení a stále jsme něco na displeji nerozpoznali nebo jsme neměli signál. Pátrání po příčině pak bylo vždy velmi zdlouhavé. S Caliopem se nám to zatím nestalo a můžeme se soustředit na samotný provoz."
Snadná údržba díky online servisu a principu bootování
Prostoje na hybridním operačním sále jsou obzvláště nákladné. Hodnota jedné minuty operačního času se pohybuje již kolem 35-70 eur. Z tohoto důvodu je důležité ošetřit toto již ve smlouvě o údržbě. Díky spolupráci s místní společností zabývající se zdravotnickou technikou poskytuje společnost EIZO velmi rychlý kompletní servis. Ten zahrnuje roční údržbu včetně všech potřebných náhradních dílů a podpory. "Pokud mám při manipulaci s přístrojem SP2-24-49 problém, zavolám do společnosti EIZO a buď je opraven přímo online, nebo, pokud to není možné, je sjednána schůzka, aby oprava mohla proběhnout na místě," vysvětluje Schmidt. "Zatím se vyskytla pouze jedna chyba se zobrazením obrazu. Tu bylo možné opravit online ihned v průběhu dne." Přestože má společnost EIZO vzdálený přístup k chirurgickému panelu, musí být tento přístup vždy potvrzen nemocnicí z důvodu ochrany dat a zaměstnanci nemocnice mají individuální hesla k údajům o pacientech.
"Pokud jde o údržbu, náš systém zajišťuje rychlý a snadný přístup k technologii panelu a zároveň zaručuje nejvyšší hygienické standardy," vysvětluje Fiedler. "Díky tomu, že je celá konstrukce zapuštěna do skleněné stěny bez okrajů, se na okrajích neusazují žádné částečky nečistot a čištění je možné i při dodržení přísných klinických zásad." Čelní stranu přístroje SP2-24-49 tvoří konstrukce ze skla a ocelového rámu, v jehož středu jsou displeje umístěny na skleněném pásu. Ten je přidržován dvěma neviditelnými západkami. Skleněná přísavka dokáže po krátkém zatažení vyklopit celou skleněnou tabuli nahoru, což umožňují dva plynové tlakové tlumiče po stranách. Díky otočné podstavě lze snadno udržovat i komponenty instalované na displeji pod sklem.
Díky bezproblémové spolupráci a dobrým vztahům mezi společnostmi INCCI a EIZO se již plánuje renovace dalších operačních sálů. Tam chce lucemburská kardiologická klinika i v budoucnu sázet na individuální a otevřené systémy s novými nástěnnými konzolemi od společnosti EIZO.
O společnosti INCCI
V roce 1997 byl v Lucembursku založen a v polovině roku 2001 otevřen Institut national de chirurgie cardiaque et de cardiologie interventionnelle (INCCI). Jeho posláním je sdružovat odborníky na srdce v jednom centru a poskytovat všem lucemburským pacientům nejmodernější léčbu v oblasti invazivních srdečních onemocnění. Klinika se specializuje na léčbu vad srdečních chlopní a cévních onemocnění v blízkosti srdce, revaskularizaci koronárních tepen a srdeční resynchronizační terapii pomocí aktivních přístrojových systémů. Jeho personál v současné době tvoří přibližně 110 externích zaměstnanců.