Odkaz na ColorEdge

Kdo je vlastně #MSCHKY, Robert Maschke?

EIZO_Arbeitsplatz.jpg

Tajemný vzhled Roberta Maschkeho "#MSCHKY" si oblíbili hudebníci, herci i komici. Setkali jsme se s německým fotografem a zeptali se ho, jak si našel svůj styl, jak umělá inteligence mění trh s profesionálními snímky a jakou roli hraje v jeho pracovním postupu úprav snímků monitor ColorEdge CG2700X.

Robert Maschke byl vždy kreativní, nekonformní a neklidný. Tradiční odborné vzdělání pro něj nepřicházelo v úvahu. Po práci v obchodě s módou a přidruženou módní značkou založil Maschke po ukončení civilní služby jednu z prvních německých agentur eBay. Během této doby objevil fotografii jako formu uměleckého vyjádření. "První publikaci jsem měl v roce 2008. Úspěch relativně malého snímku byl pro mě tehdy důležitým potvrzením, že mám v tvorbě pokračovat" vzpomíná Maschke. V rychlém sledu pak následovaly publikace dalších fotografií, včetně velkoformátových.

Maschke se rozhodl, že se fotografování bude věnovat profesionálně a našel si agenturu. Následovaly první komerční zakázky. "Rychle jsem si uvědomil, že práce komerčního fotografa často zahrnuje kromě tvůrčího procesu fotografování také práci s velmi omezeným rozpočtem. To mi také vyhovovalo," vysvětluje Maschke. A vyplatilo se mu i nadšení pro digitální zpracování snímků, kterému se věnuje od 90. let: dodnes si postprodukci svých snímků vždy zajišťuje sám.

Podnikání se mu dařilo, Maschke měl širokou škálu velmi dobrých zákazníků a kvalitní fotografické vybavení. Umělecky se však cítil nenaplněný, byl přesycen převládajícím duchem zářivých, ultra dokonalých lesklých fotografií lidí.

Umělecký podpis, zrozený na parkovišti

Aby se Maschke dostal z tvůrčí krize, vydal se se záměrně minimalistickým vybavením sestávajícím z digitální zrcadlovky a objektivu s pevnou ohniskovou vzdáleností 50 mm s kamarádem do centra Kolína nad Rýnem. Když tam dorazil, začalo pršet. Frustrovaný Maschke už byl na cestě zpět, ale impulsivně zabočil na nejbližší parkoviště. V té době Maschke netušil, jak velký vliv bude mít toto spontánní rozhodnutí na jeho budoucí tvorbu. Dnes vzpomíná: "Na tomto zchátralém několikapatrovém parkovišti jsem pak za technicky naprosto hraničních světelných podmínek fotografoval svého přítele. Po focení jsem neměl pocit, že bych zachytil něco zvlášť převratného." Proto si výsledné snímky prohlédl až po několika dnech. Hned si uvědomil, že se mu na parkovišti podařilo pořídit několik velmi výrazných portrétů. Z toho vyvodil dva důležité závěry: méně techniky je někdy více a tmavá, neokázalá místa mu velmi vyhovují. Také nakladatelství Galileo Press (nyní Rheinwerk) rozpoznalo, že našel něco vzrušujícího, a v roce 2014 s Maschkem v garáži nakladatelství natočilo první výukové video.

Kreativci pro kreativce

Maschke si našel svůj vlastní podpis "#MSCHKY style" a zjevně se trefil do černého. Rozjela se mu úspěšná spolupráce s Foto-TV, Adobe a Sony. Jeho kombinace technické dokonalosti, stylistické nezávislosti a kreativní postprodukce se stala vzorem pro mnoho scénických umělců. Výsledkem jsou velkolepé a někdy i polarizující produkce, jako například obal alba "Leben II" rappera Azada. Je na něm zobrazeno dítě klidně spící v embryonální poloze obklopené černými hady. "Dlouho jsme zkoumali, zda bychom pro tento motiv mohli vyfotit skutečné, ideálně skutečně černé hady. Samozřejmě jsme chtěli miminko vyfotit zvlášť," vzpomíná Maschke.. Když se však ukázalo, že takoví hadi sice existují, ale že by se navzájem sežrali, kdyby se dali dohromady, rozhodl se vyfotografovat pouze dítě v reálu a hady nechat vykreslit kompletně digitálně. V roce 2016 to bylo drahé a časově náročné - umělá inteligence tehdy nebyla rozšířena. "Byla to opravdu skvělá doba," vzpomíná Maschke s láskou. "Byl tu velký prostor pro kreativitu a rozpočty na její realizaci."

Galerie_Kuenstler_03.JPG

Streamování a umělá inteligence dramaticky mění situaci v oblasti objednávek

"Bohužel, v dnešní době je to často jinak," přiznává Maschke a vysvětluje: "Dnes se mnoho hudebníků zaměřuje především na streamování. Alba už nejsou tak důležitá. Místo toho chtějí být algoritmy streamovacích služeb spokojené s pravidelným vydáváním jednotlivých skladeb v krátkých intervalech. Pro malé náhledy na streamovacích službách a příspěvky na sociálních sítích už mnoho umělců nepořizuje složité fotografie, ale místo toho používají chytré telefony a stále častěji také obrázky generované umělou inteligencí."

Umělá inteligence - prokletí nebo požehnání?

KI-Bild_komprimiert.PNG

#MSCHKY-style AI-generated

Maschke má na rychle se rozvíjející šíření umělé inteligence smíšený pohled: "Technologický šprt ve mně je naprosto fascinován, zkouším ji využít, snažím se být v obraze. Funkce založené na umělé inteligenci při úpravě obrázků, které nabízí například Photoshop, mi znatelně usnadňují práci." Fascinují ho také snímky plně generované umělou inteligencí. V již tak napjaté situaci v oblasti poptávky po snímcích však díky umělé inteligenci zároveň dochází k dalšímu bolestivému propadu poptávky po profesionálních fotografiích, což Maschke také pociťuje.

Cesta ven: pravdivost a realita

Maschke se proto vrátil zpět ke klasické reklamní fotografii. Pravidelně fotografuje kampaně pro významného výrobce domácích spotřebičů nebo portréty zaměstnanců velkých společností v rámci budování značky zaměstnavatele. Styl #MSCHKY zde sice není vyžadován, ale Maschkeho talent pro organizaci focení a dodání snímkům přesně takového vzhledu, jaký klient potřebuje v postprodukci, ano. "Je zde vyžadována pravdivost a autenticita. Jde o zobrazení skutečných zaměstnanců a skutečných situací. To nelze nahradit stockovými fotografiemi nebo snímky generovanými umělou inteligencí. Proto bude i v budoucnu existovat trh s reálnými fotografiemi," je přesvědčen Maschke.

ColorEdge CG2700X jako středobod zpracování obrazu

Jakkoli se na první pohled mohou zdát oba póly Maschkeho tvorby protichůdné, jedna věc je pro Maschkeho nepostradatelná: vynikající monitor. Proto tvoří monitor ColorEdge CG2700X od společnosti EIZO ústřední prvek při zpracování obrazu. "Monitor CG2700X dělá přesně to, co má: zobrazuje obrazové soubory přesně tak, jak jsou.  Možná to zní banálně, ale každý, kdo se někdy blíže zabýval úpravou obrazu, ví, že to není samozřejmost, právě naopak," vysvětluje Maschke svůj výběr monitoru a dodává: "Můj ColorEdge funguje stejně dokonale s mým MacBookem Pro jako s mou pracovní stanicí se systémem Windows." Maschke rychle připojí MacBook Pro k monitoru EIZO přes USB-C a signál z monitoru se přenáší, MacBook se nabíjí a všechna zařízení připojená k USB rozbočovači monitoru jsou propojena s MacBookem. MacBook Pro je dokonce připojen ke kabelové síti prostřednictvím portu LAN integrovaného v monitoru. Monitor tak nahrazuje dokovací stanici. Maschkeho pracovní stanice se systémem Windows je k monitoru CG2700X připojena prostřednictvím rozhraní HDMI a USB, přičemž integrovaný přepínač KVM monitoru zajišťuje, že grafický tablet a webová kamera připojené k rozbočovači USB monitoru jsou vždy po přepnutí vstupního signálu na monitoru automaticky propojeny s aktivním počítačem. "To je opravdu mimořádně praktické," říká spokojeně Maschke.

Vynikající kvalita obrazu a automatická kalibrace

Na otázku, jaké jsou nejvýraznější vlastnosti jeho monitoru, Maschke uvádí: "Ostré a vynikající zobrazení obrazu, které je homogenní až do rohů obrazu, a velký barevný prostor. Pak také správa barev, která je díky vestavěnému kalibračnímu senzoru opravdu mimořádně rychlá a pohodlná," říká spokojeně Maschke. Aby si Maschke poradil s různými světelnými podmínkami na pracovišti při zpracování obrazu, vytvořil si pro různé světelné podmínky individuální kalibrační cíle, které může přepínat rychlým pohybem ruky na monitoru nebo v hlavním panelu svých počítačů. Naprogramoval také svůj monitor ColorEdge CG2700X tak, aby jednou měsíčně v noci automaticky překalibroval všechny kalibrační cíle. 
Maschke se tak může plně soustředit na skutečnou tvůrčí práci, aniž by se musel starat o technickou údržbu. Přitom má stále jistotu, že snímky, které dodává, skutečně vypadají tak, jak zamýšlel - bez ohledu na to, zda nesou jeho nezaměnitelný podpis #MSCHKY nebo vypadají přesně podle pokynů zákazníka.

CG2700X dělá přesně to, co má: zobrazuje mé obrazové soubory přesně tak, jak jsou. To může znít banálně, ale každý, kdo někdy blíže pracoval se zpracováním obrazu, ví, že to není samozřejmost, právě naopak.

Robert Maschke

Fotograf

Robert Maschke

Robert Maschke je kolínský fotograf, který se specializuje na uměleckou portrétní fotografii, komerční fotografii a výtvarné umění. Svými intenzivními a expresivními portréty si získal pozornost fotografické scény, což pravidelně vede ke spolupráci s renomovanými jmény hudebního průmyslu. Jeho kreativní a technicky propracovanou práci oceňují také spolupracující partneři, jako jsou společnosti Sony, Adobe a Hensel.

Webové stránky | Instagram Robert Maschke Photography | Instagram ARTnique

Portrait_Maschke_2.jpg